Удари безпілотників і незрозумілі вибухи на Кримському півострові змушують підконтрольну Москві адміністрацію закликати громадян полювати на диверсантів.
Коли минулої весни в окупованому Криму почалися вибухи, влада де-факто зберігала помітне мовчання. 26 березня підконтрольна Москві адміністрація Севастополя – міста, де базується Чорноморський флот Російської Федерації, відмовилася від коментарів, коли російська протиповітряна оборона обстріляла невідому ціль, імовірно, безпілотник, поблизу Козачої бухти.
Наступного місяця, після того як знову надійшли повідомлення про вибухи в інших частинах Криму, в тому числі поблизу Херсонської області, влада де-факто почала давати дещо неправдоподібні пояснення.
22 травня вона запевнила місцевих жителів, що вибухи, які були чутно в селі Роздольне та місті Красноперекопськ, були викликані плановим знешкодженням вибухових пристроїв.
10 червня фактичний губернатор Михайло Развожаєв заявив, що запуск ракети російським фрегатом «Адмірал Ессен» із Севастопольської бухти був тренуванням з протиповітряної оборони, хоча такі навчання ніколи не проводяться в межах міста.
П’ять днів по тому Олег Крючков, помічник так званого губернатора Криму, написав у Facebook, що численні вибухи, які були чутні в столиці Сімферополі, а також у Бахчисарайському районі та місті Чорноморське, були шумом літака, що подолав звуковий бар’єр.
Офіційне визнання з’явилось тільки в серпні після атаки безпілотника з вибухівкою на штаб Чорноморського флоту в центрі Севастополя, в результаті чого шість російських військовослужбовців отримали поранення.
Рівень бойової готовності був підвищений до середнього, і Развожаєв оголосив, що «через напад на штаб Чорноморського флоту місто тепер варто вважати прифронтовим».
Далі, 9 серпня, руйнівні вибухи на військовому аеродромі Новофедорівка знищили більшу частину розміщених там російських літаків, боєприпасів і палива.
Тиждень потому, після того, як була атакована військова база поблизу сіл Майське та Азовське в Джанкойському районі, високопоставлений український чиновник повідомив New York Times, що відповідальність за це несе елітний військовий підрозділ, що діє в тилу ворога.
До кінця серпня атаки безпілотників стали майже щоденною реальністю. Їх було збито в районі військового аеродрому Бельбек під Севастополем і в Керчі; удар безпілотника знову пошкодив штаб Чорноморського флоту.
Вибухи також посилили напруженість серед багатьох з 500 000 жителів міста. За словами Людмили, пенсіонерки, яка живе всього в 100 метрах від військової частини Чорноморського флоту, вона боялася, що в разі нового нападу на неї можуть упасти уламки. «Розмірковую над тим, щоб переїхати в котедж моєї сестри, поки все це не закінчиться», – сказала вона.
29 серпня російська влада офіційно продовжила дію «високого» рівня небезпеки в Севастополі на 15 днів. Зростаючі побоювання спонукали владу закликати громадян полювати на можливих диверсантів у своєму оточенні. В подальшому російська влада міста продовжила жовтий рівень небезпеки в Севастополі до 28 вересня.
У ряд де-факто створив онлайн-портал під назвою «Оборона Севастополя» для повідомлення про підозрілі події.
«Ми запустили чат-бота для ваших повідомлень про можливу небезпеку, підозрілих осіб, про все, що так чи інакше зараз впливає на нашу безпеку», – оголосив Развожаєв.
Вперше постраждало і нормальне життя
За словами Вадима, власника гостьового будинку в приморському селищі Любимівка, обстріли сильно нашкодили бізнесу.
«На серпень були заброньовані майже всі номери, але після вибухів у Новофедорівці приблизно 25 відсотків моїх клієнтів поїхали достроково, і стільки ж бронювань було скасовано», – сказав він. «Коли десять днів по тому в Бельбеку пролунали вибухи, в селищі почалася справжня паніка».
Єгор та його дружина Марина намагалися продати свою двокімнатну нещодавно відремонтовану квартиру в престижному районі Севастополя.
«Минулого року ця квартира розійшлася б як гарячі пиріжки», – сказав Єгор. «А тепер попит різко впав. Ми вже двічі знижували ціну, але покупців немає. Звісно, якщо знизити на 20 відсотків, вона піде, але ми поки що не готові до цього».
«Хочемо переїхати до моїх батьків у Сімферополь, там є прийнятна для нас обох робота», – додала Марина. «Але тепер нам доведеться трохи почекати з переїздом».
Інші все ще вірять у перевагу російської зброї.
«Усі цілі врешті-решт збиті, нема чого боятися», – сказав таксист Володимир. «Безпілотник, що падає на дах штаб-квартири, – це нормальне для бойових операцій явище».
Що стосується вибухів на аеродромі в Новофедорівці та військовій базі під Джанкоєм, «на таких об’єктах потрібно посилити контроль, і все буде добре», – підсумував він.
Сергій, армійський офіцер у відставці, обурився, стверджуючи, що такого ніколи б не сталося за радянських часів.
«У ті часи Севастополь був неприступною фортецею!»- вигукнув він. «Муха не могла б залетіти, кордон і небо були на замку».
Але пояснити серію вибухів у Криму він не зміг. Згідно з повідомленнями, які він бачив по російському телебаченню, всі українські літаки та ракетні установки були знищені на початку війни.
Автор – журналіст із Севастополя.
Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Голоси України», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії (FCDO).