Президент України Володимир Зеленський підписав прийнятий парламентом законопроєкт №7662 про “удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду”, попри те, що цю редакцію критикували громадські експерти і вона суперечить оновленому висновку Венеційської комісії.
Згідно з карткою законопроєкту на сайті Верховної ради, 20 грудня його повернули з підписом від президента. Законопроєкт щодо КСУ – один з тих, від яких залежить подальший рух України до членства у ЄС
Нагадаємо, 13 грудня парламентська більшість підтримала проєкт закону №7662 про “удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду”, але без правки про кількість членів ДГЕ, спрямованої на ефективність незалежного відбору суддів.
Експерти у сфері судової реформи попереджали, що закон у саме такій редакції може зробити КС підконтрольним владі, та просили парламент не ухвалювати закон у такому вигляді. Після прийняття закону у ВР закликали Зеленського ветувати його.
19 грудня Венеційська комісія опублікувала оновлений висновок щодо законопроєкту в №7662, рекомендувавши змінити його у тій редакції, за яку висловлюються громадські експерти у сфері судової реформи.
У висновку було вказано, що в Дорадчу групу експертів (ДГЕ), яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з-поміж незалежних міжнародних експертів. Крім того, рішення ДГЕ мають бути обов’язковими до виконання, тобто кандидат, який не пройшов перевірку, не може за жодних обставин бути призначеним суддею КСУ.
Ухвалений Верховною радою законопроєкт наразі передбачає склад ДГЕ лише з шести членів , з яких троє є незалежними експертами, а решта призначаються президентом, Верховною радою та З’їздом суддів, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо.
Члени Венеційки наголосили на важливості доповнення тексту нормами, які дозволять ухвалювати рішення в ситуації рівного розподілу голосів. Так, Венеційка рекомендувала додати до складу комісії сьомого члена за їх квотою.
Ще раніше, у 2020 році, члени Венеційки наголосили на необхідності запровадження конкурсного добору суддів із залученням до перевірки на доброчесності міжнародних експертів та представників громадськості.
Напередодні голосування група послів країн G7 закликала депутатів ухвалити таку редакцію законопроєкту, яка би передбачала значущу участь незалежних експертів у роботі ДГЕ, зокрема їхній переважний голос. Однак Комітет з питань правової політики проігнорував ці рекомендації Венеційки під час підготовки законопроєкту до другого читання.
Таким чином, роль ДГЕ як незалежного фільтра у процесі відбору майбутніх суддів Конституційного Суду було повністю нівельовано. Попри те, що проголосована редакція передбачає обов’язковість висновків ДГЕ для суб’єктів призначення, саме суб’єкти призначення матимуть вирішальний вплив на зміст таких висновків, а отже ДГЕ перетворюється з ефективного фільтра на непотрібний рудимент, що лише затягне процедуру відбору суддів.
Врешті, в редакції, ухваленій парламентом, законопроєкт №7662 не сприятиме обранню до Конституційного Суду компетентних і незалежних суддів із високими моральними якостями.
Зубік Рузана