З 1-го грудня розпочали роботу Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, котрі приймали участь у війні РФ проти України, починаючи з 24-го лютого 2022-го року. Ми розібралися: що змінилося, хто має право отримати статус УБД та яким чином це зробити?
Алгоритм отримання статусу УБД
Право на отримання статусу учасника бойових дій мають «військовослужбовці ЗСУ, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв‘язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали поранення, контузії, каліцтва», — таке визначення надається в опублікованому на офіційному веб сайті Міністерства оборони України алгоритмі отримання статусу УБД.
Алгоритм визначає три способи отримання статусу УБД:
- за зверненням командира частини, який подає документи на підлеглих військовослужбовців;
- за зверненням військовослужбовця, який самостійно збирає документи та подає їх до відповідної комісії;
- за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Якщо зі зверненням звертається командир частини, то на розгляд відповідній комісії подає він має подати такі документи:
- довідка про участь в обороні Україні та захисті населення;
Не менш ніж один з таких документів:
- витяги (копії) бойових донесень;
- витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
- витяги (копії) з вахтових журналів;
- копії польотних листів;
- копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
Крім цього можуть подаватися:
- копії рапортів командирів підрозділів та екіпажів кораблів про виконання бойових завдань;
- витяги з наказів про прибуття чи вибуття до (з) районів виконання бойових завдань;
- документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;
- для тих, хто перебував у полоні або в заручниках, — матеріали спеціальних розслідувань;
- дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
Коли ж безпосередньо військовослужбовець звертається про надання йому статусу УБД, то він має подати рапорт на командира з проханням надати йому документи, що є підставою для надання статусу УБД (вони перераховані вище). Ці документи військовослужбовець подає на розгляд відповідної комісії.
Також необхідно додати:
- заяву, щоб комісія розглянула справу;
- згоду на збір та обробку персональних даних;
- засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України, ідентифікаційний номер.
Алгоритм передбачає, що розгляд звернень здійснюватимуть комісії, що утворюються в:
- Міністерстві оборони України;
- Генеральному штабі Збройних Сил України;
- Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту;
- військовій частині А0515;
- військовій частині А3771;
- військовій частині А0987;
- військовій частині А1155;
- військовій частині А5725;
- військовій частині А5833;
- військовій частині А5509;
- військовій частині А5617;
- Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил України;
- Командуванні Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
- Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України;
- оперативному командуванні “Північ”;
- оперативному командуванні “Південь”;
- оперативному командуванні “Схід”;
- оперативному командуванні “Захід”.
Після отримання звернень, комісія повинна зареєструвати документи у книзі обліку. Далі ж протягом місяця від дня отримання прийняти рішення та передати його командиру. Після цього начальник військової частини видає посвідчення УБД відповідній особі, а комісії передають дані в Міністерство у справах ветеранів України.
Також є можливість звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання й подати через цей орган потрібні документи на комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. До ТЦК необхідно подавати такий же пакет документів, що був зазначений вище, проте разом із ним обов’язково додати засвідчені копії паспорту та ідентифікаційного номеру. Втім такий шлях може зайняти більше часу, оскільки документи додатково мають пройти перевірку працівниками ТЦК.
Оцінка змін у порядку отримання УБД
Після затвердження нового порядку отримання УБД Міністр оборони України Олексій Резніков на своїй сторінці у Фейсбук опублікував допис, який, зокрема, пояснює одну з основних причини прийняття нового порядку:
«Процес надання статусу УБД буде контролюватися, щоб не допустити появи фейкових ветеранів, які героїчно «обороняли котли» у глибокому тилу. Це, насамперед, питання поваги до справжніх героїв, які боронять Україну, ризикуючи життям».
На цьому також акцентує Анатолій Козловський, депутат Харківської обласної ради, учасник АТО, в минулому — голова ГО “Спілка ветеранів АТО”. Наразі Анатолій виконує бойові завдання у лавах ТрО під Бахмутом.
«Я думаю, що після нашої перемоги з‘явиться доволі велика кількість людей, які будуть мати статус учасника бойових дій. Зараз вже, якщо брати до уваги Збройні Сили, поліцію, інші органи та служби, у нас близько мільйона осіб задіяні, і я думаю, що будуть ще додаватися. Тому намагаються краще врегулювати це питання. Оскільки воно давно стоїть, бо є люди, які приймають участь у бойових діях, а є ті, які забезпечують, наприклад: логістика, віддалені штаби і тд. Тобто безпосередньо у бойових діях вони не приймають участь, але роблять якусь роботу.
«Раніше бували випадки, коли за три дні перебування у зоні АТО люди отримали учасника бойових дій. І так само отримували статус при участі у миротворчих місіях. Тобто один у війні справді приймав участь, а інший десь в Італії побув — це ж різні речі», — наголошує пан Анатолій.
Свою оцінку новому порядку отримання УБД надав адвокат Віталій Коломієць:
«Якщо говорити про новели у питанні статусу УБД, то передусім йдеться про розширення спектру осіб, котрі мають можливість отримати такий статус. Так, зі змінами всі ті, хто захищали і захищають нашу країну у лавах ТрО мають можливість бути визнаними державою учасниками бойових дій. Щоправда чомусь аналогічне не передбачено для членів ДФТГ. Адже ми знаємо, що багато з них дійсно приймали участь у бойових діях».
«Теоретично, порядок отримання УБД спростили. Відтепер є чіткий алгоритм: куди, як і з якими документами звертатися. Втім навіть без глибокого аналізу можна помітити деякі упущення, як, наприклад, те, що не встановлено кількість днів, котрі особа повинна була перебувати у районах проведення бойових дій, що необхідні для отримання статусу учасника бойових дій. Гадаю, що цей та подібні моменти на практиці можуть призвести до непорозумінь та маніпуляцій. Але так як наразі мені невідомі випадки оформлення кимось статусу УБД за новим порядком, то розмовляти про практику рано. Як запуститься процес — все побачимо».
Анатолій Козловський вважає навпаки, — порядок отримання статусу УБД віднині ускладнився:
«Я думаю, що процедура отримання УБД наразі ускладнилась. Наприклад, я є учасником бойових дій з 2014-го року, а зараз хлопці, які зі мною приймають участь і не були учасниками бойових дій до 24-го лютого, досі такого статусу не мають, і в принципі тільки зараз з‘являється розуміння: як це зробити. Проте ніхто це ще не оформлює, бо до кінця не зрозуміло, як це робити.
Проблем досить багато. Оскільки у 2014-му році було розуміння. Військові знають, що були так звані «вхід» і «вихід» — це коли ти входиш у зону бойових дій, й тебе наказом відправляють до певного оперативно-тактичного формування, тоді одразу ж загальний наказ роблять, тож особа рахується учасником. Зараз же цього немає, і більш складно буде довести, наприклад, якщо людина переводилася з однієї військової частини в іншу. Тобто вона місяць побула в одній військовій частині, а потім перейшла в іншу, яка безпосередньо зараз не є на лінії зіткнення, а знаходиться, скажімо, у Волинській області, десь на кордоні з Білоруссю. Такій людині буде потім важко довести, що вона взагалі перебувала безпосередньо у зоні бойових дій.
Поки ніхто не займався оформленням УБД, оскільки законодавчо не було прописано порядку, тому поки що ніхто не подавав документи на оформлення статусу УБД».
Міністр оборони вказує на іншу, суто практичну, обставину, що ускладнить процедуру отримання УБД:
«За 9 місяців активної фази війни у нас нараховуються сотні тисяч учасників бойових дій. Обробка такого масиву документів потребуватиме певного часу. Ми будемо робити усе можливе, щоб цей час був максимально коротким. Але прошу всіх бути готовими і ставитись з розумінням, що доведеться якийсь період чекати».
Отже новий порядок отримання УБД ще досі залишається «паперовим», оскільки немає жодного випадку практичної реалізації військовослужбовцями свого права на отримання статусу учасника бойових дій. І хоч експерти та навіть чиновники вже звертають увагу на потенційні труднощі, що можуть виникнути при реалізації згаданого права на практиці, але реально оцінити поки що не «розпакований» механізм наразі важко. Тільки практичні кейси дадуть можливість зрозуміти дійсні переваги та недоліки нового порядку, а також переконатися: виконує цей механізм покладені на нього функції чи потребує доналаштування, або ж взагалі заміни.
Смаглюк Олександр